Τίτλοι Ειδήσεων
A+ R A-

Άρης - Ολυμπιακός 49-56

E-mail Εκτύπωση PDF
Άρης και Ολυμπιακός τα «έσπασαν», αλλά ο Στρέλνιεκς ντύθηκε εκτελεστής με τρία τρίποντα στην τελευταία περίοδο και οδήγησε τους «ερυθρόλευκους», με το.... φτωχό 56-49, στον τελικό Κυπέλλου του Ηρακλείου που περιμένει η ΑΕΚ!
Για 30 λεπτά, οι δύο ομάδες αστοχούσαν από κάθε πιθανη κι απίθανη θέση, αλλά στην τελευταία περίοδο τα τρίποντα του Ολυμπιακού μπήκαν στην εξίσωση και... έλυσαν το γόρδιο δεσμό. Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» απέκλεισαν τον Άρη και προκρίθηκαν σε τελικό Κυπέλλου για πρώτη φορά μετά το 2013!
Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες να τα... σπάνε από κάθε απόσταση. Ο Ολυμπιακός χρειάστηκε τέσσερα λεπτά για να βρει τους πρώτους του πόντους (4-0, στο 4'), αλλά όταν πέρασε την μπάλα χαμηλά, σε Πρίντεζη-ΜακΛίν, βρήκε σκορ και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το «φτωχό» 8-14. Σε εκείνο το σημείο του αγώνα, ο Άρης είχε 4/18 σουτ και σαφή δυσκολία να σκοράρει.
Κάποιες, μαζεμένες εύστοχες προσπάθειες επέτρεψαν στον Άρη να... ανασάνει πλησιάζοντας στο -3 (15-18, στο 14'), ενώ οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν κάνοντας σημείο αναφοράς τον Μιλουτίνοφ για το 18-25. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Αγραβάνη να ευστοχεί στο μοναδικό τρίποντο του 20λέπτου (αθροιστικά οι δύο ομάδες είχαν 1/17 3π.) διαμορφώνοντας το 22-28.
Το μοτίβο δεν άλλαξε με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και οι δύο ομάδες συνέχισαν να αστοχούν με κάθε πιθανό κι απίθανο τρόπο: πέρασαν 4:18 για να επιτευχθούν οι πρώτοι πόντοι της τρίτης περιόδου με τον Μιλουτίνοφ να «γράφει» το 22-30. Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν 6:25 για να βάλουν το πρώτο τους καλάθι. Ο Τόμπσον μπήκε με... φόρα από τον πάγκο και είχε πέντε σερί πόντους για την πρώτη διψήφια διαφορά (26-36, στο 18'), αλλά Aθηναίου και Βον «ξύπνησαν» τον Άρη με δύο τρίποντα και η τρίτη περίοδος έληξε με 32-37.
Οι παίκτες του Γιαννάκη μπήκαν εξαιρετικά στην τέταρτη περίοδο και κατάφεραν να προηγηθούν με τον Μπένσον (40-38, στο 33'). Ο Στρέλνικες «απάντησε» με δύο μεγάλα σουτ για το 42-44 και το ματς είχε γίνει θρίλερ. Με 3:30 να μένουν για το τέλος, ο Μιλουτίνοφ πήρε σημαντικό επιθετικό ριμπάουντ και ο Λετονός «εκτέλεσε» ξανά για το 44-50. Ο Ουίβερ ήταν άστοχος από τη γραμμή των βολών και ακολούθησε νέο σουτ, από τον Μάντζαρη αυτή τη φορά. Με σκορ 47-54 μπήκαν οι δύο ομάδες στο τελευταίο λεπτό και η κατάσταση δεν άλλαξε με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη-πρόκριση με 49-56.
Τα δεκάλεπτα: 8-14, 22-28, 32-37, 49-56